Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ku pokrzepieniu serc Włodawian... Narodowe Czytanie 2014

Email Drukuj PDF

W sobotę, 6 września, dziedziniec włodawskiego Czworoboku odwiedzili miłośnicy dobrej literatury i kulturalnych przeżyć, przybywając na tegoroczną edycję Narodowego Czytania poświęconą twórczości Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie 2014

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w Czworoboku miejska legenda lokalizuje pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem. Nie ma to, co prawda, literackiego potwierdzenia, jednakże sama Włodawa pojawia się na kartach „Ogniem i mieczem”. Według powieści to w naszym mieście kurował się Bohun „poszczerbion” przez Wołodyjowskiego. To tutaj Rzędzian służył butnemu Kozakowi swoimi medycznymi umiejętnościami, by w końcu pozyskać na tyle zaufanie chorego, że ten zdradził mu miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny.

Włodawskie wątki powieści „Ogniem i mieczem” wspaniale też wkomponowały się w tegoroczne obchody 480-lecia nadania praw miejskich. Na początku XVI wieku, za panowania Zygmunta I Starego, właściciel dóbr włodawskich, starosta włodzimierski, książę Andrzej Sanguszko, rozpoczął zabiegi o nadanie Włodawie praw miejskich. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i już w 1534 r. Włodawa cieszyła się statusem miasta.

Natomiast rycerskość bohaterów sienkiewiczowskich powieści doskonale nawiązuje do herbu Włodawy.

W tym roku przypomnieliśmy sobie twórczość wielkiego polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza. Wędrując poprzez dzieła pisarza odwiedziliśmy ze Stasiem i Nel dziką afrykańską puszczę, podróżowaliśmy wśród piasków pustyni, by za chwilę wraz z bohaterami sienkiewiczowskiej Trylogii powrócić do rozległych ziem szlacheckiej Rzeczpospolitej.

Przybyłych na włodawską edycję Narodowego Czytania gości powitali Jerzy Wrzesień Burmistrz Włodawy i Jacek Żurawski Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Pierwszą część wydarzenia „Biblioteczne Safari ze Stasiem, Nel i... Sabą” poprowadziły Joanna Orzeszko i Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Przez pełną egzotycznej roślinności i dzikich zwierząt dżunglę oraz piaszczystą pustynię poprowadzili nas, czytając fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy”, współorganizatorzy wydarzenia, czytelnicy i przyjaciele włodawskiej biblioteki.

Tegoroczną włodawską edycję Narodowego Czytania zainicjował Jerzy Wrzesień Burmistrz Włodawy czytając fragment podróżniczej powieści Henryka Sienkiewicza. Kolejnymi lektorami w „dziecięcej” części byli: Leszek Wiatrowski pracownik Urzędu Miejskiego we Włodawie, Włodzimierz Czeżyk pracownik Nadleśnictwa Włodawa i Sławomir Borkowski Komendant Straży Miejskiej we Włodawie.

Niezwykłą niespodziankę przygotowała młodzież z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie prezentując etiudę teatralną „A hoj przygodo!” opartą na motywach powieści „W pustyni i w puszczy”.

Uczestnicy wydarzenia przenieśli się wraz z aktorami do dzikiej Afryki. Razem z nimi przeżywali jeszcze raz smutki i radości, jakie towarzyszyły Stasiowi i Nel podczas długiej i niebezpiecznej podróży zarówno po spalonej słońcem pustyni jak i pełnej egzotycznych roślin dżungli.

Narodowe Czytanie 2014

Przygotowania do przedstawienia rozpoczęły się już w sierpniu. Młodzi aktorzy przez dwa tygodnie szlifowali swoje role, aby w dzień premiery wykazać się prawdziwym profesjonalizmem.

Narodowe Czytanie 2014

Opiekę merytoryczną nad artystami sprawowały Krystyna Skrabek (scenariusz i reżyseria) i Joanna Orzeszko (asystent reżysera).

Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję zobaczyć kilka sztuczek w wykonaniu Merfiego, który na potrzeby włodawskiej edycji Narodowego Czytania został Sabą. Pan Włodek Czeżyk, właściciel czworonoga, bardzo chętnie przystał na prezentację umiejętności opanowanych przez jego ulubieńca.

Narodowe Czytanie 2014

O opiece nad zwierzętami i odpowiedzialności za swoich pupilków opowiedział Komendant Straży Miejskiej we Włodawie Sławomir Borkowski.

Narodowe Czytanie 2014

Nie zabrakło tez konkursów, których uczestnicy wykazali się zarówno rozległą wiedzą dotyczącą życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, jak też sprytem i szybkością rozwiązywania słownych rebusów literackich.

Narodowe Czytanie 2014

Narodowe Czytanie 2014

Drugą, „dorosłą”część wydarzenia „Rycerski Piknik Literacki” poprowadziły: Małgorzata Zińczuk i Ewa Krukowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Współcześni Rycerze Miasta – przedstawiciele włodawskich władz i instytucji samorządowych oraz służb mundurowych – mieli okazję stanąć w szranki w literackim turnieju czytelniczym. Cztery duety zameldowały się na placu boju odczytując „włodawskie” fragmenty powieści „Ogniem i mieczem”. Starli się w walce o laur pierwszeństwa wprowadzając uczestników w nastrój sienkiewiczowskiej powieści.

W pierwszym duecie zaprezentowali się Jerzy Wrzesień Burmistrz Włodawy i Jacek Żurawski Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie,

Narodowe Czytanie 2014

kolejny fragment powieści odczytywali Mikołaj Butryn Dyrektor Włodawskiego Domu Kultury i Przemysław Tułacz Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Jako trzeci wystąpili Jacek Sankowski Z-ca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie i Roman Juszczyński Z-ca Komendanta Powiatowej Policji we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Czwarty duet składał się z przedstawicieli Nadleśnictwa Włodawa: Włodzimierza Czeżyka i Mariusza Szymańskiego.

Narodowe Czytanie 2014

Widownia miała duży problem z wyborem zwycięskiego składu. Ostatecznie literacki laur przypadł drugiemu duetowi. Laureatami turnieju zostali: Mikołaj Butryn Dyrektor Włodawskiego Domu Kultury i Przemysław Tułacz Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 we Włodawie.

Narodowe Czytanie 2014

Wspaniałą niespodziankę dla mieszkańców Włodawy stanowił pokaz Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej „Na dzikich polach”. Począwszy od widowiskowej inscenizacji pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem poprzez scenki rodzajowe, pokazy fechtunku, a kończąc na pieśniach i tańcach z epoki.

Barwne stroje z czasów sienkiewiczowskich bohaterów wspaniale współgrały z murami historycznego włodawskiego Czworoboku. Powietrze przeszywały strzały z pistoletów i szczęk szabel odparowywanych przez walczących.

Narodowe Czytanie 2014

W przerwach, między kolejnymi potyczkami, prezentowane były pieśni i tańce z epoki.

Przez cały czas czynna była „Księgarnia u Rzędziana”, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli sygnować okolicznościową pieczęcią zarówno świeżo nabyte powieści Henryka Sienkiewicza, jak i te, które od dawna znajdowały się w ich domowych biblioteczkach.

Narodowe Czytanie 2014

Patronat nad włodawską edycją publicznego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza objął Burmistrz Włodawy – Jerzy Wrzesień. Głównym organizatorem i realizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. Wydarzenie ujęte zostało również w programie promocji województwa lubelskiego „Włodawa, tajemnica i piękno pogranicza, dobre na weekend”, realizowanego w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie.

Współorganizatorzy (alfabetycznie): Firma Handlowo Usługowa „Handbud” we Włodawie, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie, Międzygminny Związek Celowy z/s we Włodawie, Nadleśnictwo Sobibór, Nadleśnictwo Włodawa, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, Urząd Miejski we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Zakład Karny we Włodawie.

Wszystkim współorganizatorom, artystom i wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie i realizację włodawskiej edycji Narodowego Czytania 2014 „Ku pokrzepieniu serc Włodawian – o młodym i małym rycerzu czytanie” składamy serdeczne podziękowania.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

(Fot. i wideo Tomasz i Joanna Orzeszko)

 

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Ku pokrzepieniu serc Włodawian... Narodowe Czytanie 2014

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie