Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Zaklinając przemijanie" - wernisaż twórczości Stanisława Baja

Email Drukuj PDF

17 marca 2017 r. w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, w asyście miłośników sztuki i pasjonatów twórczości jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych, urodzonego na Ziemi Włodawskiej we wsi Dołhobrody – Stanisława Baja, otwarta została kolejna wystawa jego rysunku i malarstwa z cyklu „Matka” zatytułowana "Zaklinając przemijanie".

Zaklinając przemijanie - wernisaż twórczości Stanisława Baja, 17.03.17 r.

W klimat wernisażu wprowadziła licznie zgromadzoną publiczność Gabriela Tokarska, uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie. Piosenka „Do Ciebie, mamo”, znana również jako „List do matki”, wykonywana niegdyś przez Violettę Villas posłużyła za motto wernisażu i jednocześnie dedykację muzyczną od organizatorów wystawy dla Artysty-Profesora Baja.

Spotkanie stało się okazją do wędrówki po najintymniejszych zakątkach postrzegania rodzinnych więzi artysty. Poprzez prezentację eksponowanych na wystawie prac Stanisław Baj zaprosił zwiedzających – „obcych”, za próg swojego domu i pozwolił spojrzeć w oczy osobie, której nie ma już wśród nas. Przedstawił postać najważniejszą w życiu każdego człowieka – matkę; wizerunek swojej prezentując przepuszczony przez filtr synowskiego oddania, szacunku i jednoczesnego pogodzenia z tym, co nieuniknione, odejściem w świat niewidzialny. Jako artysta, wskazał na wątpliwości, które wciąż mu towarzyszą; czy wypada dzielić się tak intymnymi kwestiami z szerszą publicznością.

Niewątpliwie był to wieczór pełen wzruszeń i wspomnień. Bliscy Rodzinie Profesora dzielili się swoimi reminiscencjami na temat Marii Baj, „kobiety pięknej, potrafiącej skupić wokół siebie sąsiadów, budzącej w nich podziw i szacunek”; jak powiedziała jedna z sąsiadek dołhobrodzkich. Sam syn wspominał o domu rodzinnym jako zbiorze doświadczeń i wrażeń z których nie potrafi wyróżnić tego jednego, najważniejszego, bo wszystkie uważa za równie cenne. Mamę określił jako cierpliwą i ufającą, która początkowo podeszła z lekką rezerwą do pomysłu zaślubin syna ze sztuką.

Artysta zmierzył się też z pytaniami ze strony publiczności. Jedno z nich dotyczyło dysonansu poznawczego, który pojawia się w konfrontacji otwartej i ciepłej osobowości Profesora z trudnymi tematami jakie podejmuje w swojej twórczości. Argumentacją odpowiedzi było ulokowanie swoich (Profesora) urodzin w znaku zodiakalnym Bliźniąt.

Przy tym niecodziennym wydarzeniu, ważnym dla mieszkańców Ziemi Włodawskiej, ale też jak się okazało całej Lubelszczyzny, nie mogło zabraknąć podziękowań i gratulacji dla artysty – syna Ziemi Dołhobrodzkiej - „Zagłębia Ludzi Sztuki Wszelakiej”. Członkinie Zespołu Folklorystycznego “Jutrzenka” z Dołhobród oraz lokalna poetka Maria Kazimiera Sarnacka odczytały liryczne dedykacje przygotowane specjalnie na tę okazję.

Spotkanie podsumowali słowami uznania dla twórczości artysty, dziękując za osobiste spotkanie z tak liczną publicznością: Tadeusz Sławecki (od 2012 do 2015 sekretarz stanu; w randze Ministra w Ministerstwie Edukacji Narodowej, obecnie dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie), Wiesław Muszyński (Burmistrz Włodawy) oraz Jacek Żurawski (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie).

Po zakończeniu części oficjalnej Goście wnikliwie oglądając wystawę zatrzymywali się przy poszczególnych pracach kontemplując ich treść i przesłanie; czerpiąc jednocześnie możliwość konfrontacji doznań własnych z osobistą interpretacją autora.

Prezentowana ekspozycja, jak pisze w zaproszeniu-katalogu komisarz wystawy Urszula Panasiuk, to ponad 30 utworów, których motywem przewodnim jest adoracja jaką artysta kierował w stronę swojej matki. O synowskiej miłości i szacunku opowiada on za pośrednictwem rysunków wykonanych węglem i ołówkiem oraz obrazów olejnych. Każdy z nich to interpretacja gestów i mimiki rodzicielki, które towarzyszyły jej pod koniec życia. Mimo że nakreślone dynamiczną kreską są one dla odbiorcy jasne i wymowne. Wizerunki te nie posiadają kontekstu, ale tylko z pozoru, bowiem zarys postaci wyłaniającej się z białego tła zyskuje osnowę po dokładniejszej obserwacji. Zmęczona twarz, mapa zmarszczek, spracowane dłonie... Pewna skrótowość nie ujmuje niczego w odbiorze prac. Wręcz przeciwnie – wszystkie przedstawione elementy udowadniają, że starość i fizyczna słabość mogą być piękne w przesłaniu, które niosą. Obserwacja rytmu życia wyznaczanego każdodniową ciężką i uczciwą pracą mieszkańców nadbużańskich wsi pozwoliła zbudować artyście fundament, na którym osadził on swoją tożsamość. Największą ich wartością, jest wskazanie na to właśnie źródło będące dla Profesora podstawą twórczości i człowieczeństwa.

Na planszach wystawienniczych prezentowane są rysunki powstałe na przestrzeni lat 2007-2010. Portrety na płótnie wyeksponowano na ścianach Galerii. W gablotach wystawienniczych odnajdujemy zbiór katalogów z poprzednich wystaw, promocyjne reprodukcje oraz artykuły prasowe ze zbiorów prywatnych Profesora. Na monitorze E-Galerii można obejrzeć i wysłuchać rozmowę, w której dołhobrodzkie pokolenia – Stanisław Baj i Sławomir Nowak dyskutują o sztuce.

Wystawa eksponowana będzie w bibliotecznej Galerii „Na Parterze” do 14 kwietnia 2017 r. Zapraszamy do jej zwiedzania w dniach i godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku 9:30 – 17:00, w soboty 9:00 – 13:00.

Życzymy niepowtarzalnych wzruszeń artystycznych i głębokich przeżyć estetycznych.

Scenariusz i aranżacja wystawy, wizualizacja wydarzenia, prowadzenie wernisażu: Urszula Panasiuk, specjalista ds. animacji kulturalnej MBP we Włodawie.

Małgorzata Zińczuk/ Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot E. Pietrzak, M. Topolska

Jesteś› tutaj: Regionalia "Zaklinając przemijanie" - wernisaż twórczości Stanisława Baja

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie