Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Majowe „Spacery z poezją” – spotkanie ze Stanisławem Leonem Popkiem i Różą Popek

Email Drukuj PDF

We wtorek, 5 maja 2015 r., w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie obyło się otwarcie wystawy malarstwa akwarelowego Róży Popek oraz prezentacja tomików poetyckich Stanisława Leona Popka „W ogrodach Minerwy” i premierowo „Kwiaty dla Afrodyty”.

Spacery z poezją - spotkanie ze Stanisławem Leonem Popkiem i Różą Popek, 05.05.15 r.

Spotkanie rozpoczęła Małgorzata Zińczuk, Z-ca dyrektora do spraw merytorycznych MBP Włodawa wprowadzając gości w świat artystycznych przeżyć: „Poezja to mówiące malarstwo a malarstwo – milcząca poezja. Te słowa Symonidesa z Keos, greckiego liryka, doskonale odzwierciedlają to, co łączy, poza związkiem małżeńskim i pasjami zawodowymi, Gości naszych dzisiejszych spacerów poetyckich – dr. Różę Popek – uprawiającą w teorii i w praktyce psychologię oraz malarstwo olejne i akwarelowe i prof. Stanisława Leona Popka – psychologa, eseistę, pisarza i poetę.”

Kilka słów o wystawie oraz samej autorce obrazów przedstawiła Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP: „Spotykamy się dzisiaj w scenerii akwarelowych kwiatów-obrazów Róży Popek, by pośród sztuki rozmawiać o poezji. Ponieważ malarstwo to poezja, poezja duszy i rąk. To niewypowiedziane słowa, namalowane uczucia. To magia zaklęcia kruchości urody kwiatów w wiecznie trwające ich wspomnienie utrwalone na białych płaszczyznach kart. Oddanie ulotności delikatnych i misternych cudów natury poprzez subtelne zawarcie ich duszy w prozaicznym materiale. Talent, który pozwala uwiecznić to, co bezpowrotnie przemija."

Róża Popek opowiedziała o swojej pasji. Inspiracjach, które towarzyszą jej podczas powstawania obrazów. Opowiadała o kruchości kwiatów, które są tak wdzięcznym motywem dla twórczości. Mówiła o specyfice malarstwa akwarelowego – technice powstawania obrazów i okolicznościach towarzyszących pracy twórczej.
Uczestnicy spotkania z przyjemnością zapoznali się z akwarelami Róży Popek, zwiedzając Galerię „Na Parterze”, gdzie eksponowane są prace autorki.

Wiersze Stanisława Leona Popka „Twoje dłonie” z tomiku „Kwiaty dla Afrodyty” oraz „Dałem ci tak mało” z książki „W ogrodach Minerwy” odczytała Ewa Krukowska, Specjalista ds. informacji regionalnej i promocji MBP.

Druga część spotkania rozpoczęła się od wystąpienia Małgorzaty Zińczuk, która przypomniała gościom sylwetkę Stanisława Leona Popka.

O twórczości Profesora mówił Zbigniew Okoń, poeta, prozaik i krytyk literacki, współzałożyciel Chełmskiego Towarzystwa Regionalnego, inicjator i pomysłodawca Nagrody Artystycznej im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego przyznawanej w Chełmie od 2001 r.
Zbigniew Okoń przybliżył charakterystykę pracy twórczej autora i przeprowadził analizę zarówno dwóch prezentowanych tomików „W ogrodach Minerwy” i „Kwiaty dla Afrodyty” jak również wcześniejszego dorobku Profesora.

Tomik "W ogrodach Minerwy" miał swój debiut w 2014 r., natomiast „Kwiaty dla Afrodyty” to najnowsza (2015 r.) książka Stanisława Leona Popka. Nasza biblioteka jako pierwsza miała przyjemność prezentować tę publikację szerokiej publiczności.

Stanisław Leon Popek odczytał po kilka swoich wierszy z każdego tomiku, wprowadzając gości w pełen wzruszeń nastrój. Obcowanie z poezją rozbudziło w odbiorcach podniosły nastrój. Uczestnicy spotkania z uwagą wsłuchiwali się w treść poezji kontemplując zawarte w niej przesłanie.

Nie zabrakło też pytań do bohaterów wieczoru. Wzruszona publiczność opowiadała o swoich wrażeniach oraz przemyśleniach związanych z prezentowanymi utworami Stanisława Leona Popka, a także odczuciach powstałych pod wpływem eksponowanych w galerii akwareli Róży Popek.
Nie obeszło się także bez autografów złożonych przez Profesora zarówno na książkach ze zbiorów biblioteki, jak również z domowych biblioteczek przybyłych na spotkanie gości.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzenia:
Pani Róży Popek za użyczenie swoich prac na wystawę.
Panu Stanisławowi Leonowi Popkowi za możliwość zapoznania się z Jego najnowszymi książkami – „W ogrodach Minerwy” i „Kwiaty dla Afrodyty”.
Panu Zbigniewowi Okoniowi za słowa o poezji profesora wprowadzające nas w świat twórczości Stanisława Leona Popka.
Pani Krystynie Sobańskiej-Stępień za inicjatywę, której wynikiem było spotkanie.
Panu Józefowi Stępniowi za pomoc w organizacji spotkania i aranżacji wystawy.
A także pracownikom biblioteki którzy włączyli się w przygotowanie i organizację spotkania oraz gościom za znalezienie czasu i towarzyszenie nam w tym, jakże artystycznym wieczorze.

W Galerii "Na Parterze" prezentujemy 22 akwarele Róży Popek.
Zachęcamy do wizyty w bibliotece i zwiedzenia ekspozycji.
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt.
Wystawa będzie czynna do końca maja 2015 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w naszej galerii
Fot. Urszula Panasiuk

Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia Majowe „Spacery z poezją” – spotkanie ze Stanisławem Leonem Popkiem i Różą Popek

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie