Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„Magiczny Realizm” Tatiany Majewskiej – słowo o piątkowym wernisażu

Email Drukuj PDF

W piątek, 13 marca 2015 r., w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie obyło się otwarcie wystawy malarstwa Tatiany Majewskiej „Magiczny Realizm”.
Wernisaż w naszej bibliotece wpisuje się w cykl wydarzeń artystycznych zorganizowanych na 20 – lecie pracy twórczej artystki. Poza Włodawą obejmuje też takie miasta jak Lublin, Kraków i Warszawa.

Tatiana Majewska - Magiczny Realizm - wernisaż 13.03.15 r.

Artystkę oraz przybyłych gości powitał Jacek Żurawski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

W świat artystycznych doznań wprowadził uczestników minirecital Patrycji Maik, uczennicy kl. V Szkoły Podstawowej nr 3 im. Gen. Franciszka Kleeberga we Włodawie. Młoda artystka oczarowała uczestników wspaniałym wykonaniem trzech popularnych utworów.

Krótki wstęp wprowadzający w tematykę wydarzenia przygotowała Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa.
Talent to wspaniały dar, a zarazem odpowiedzialność. W każdym zawodzie są rzemieślnicy i mistrzowie. To samo tyczy się twórczości artystycznej.
A my mamy przyjemność spotkać się z artystami obdarzonymi niezwykłymi umiejętnościami.
A jakie cechy decydują o tym, że coś wydaje nam się piękne?
Pomijając własne upodobania, tak bardzo subiektywne, to jednak kanon piękna pozostaje taki sam.
W pracach p. Tatiany Majewskiej zawarte jest studium światła. Skupienia i rozproszenia promieni słonecznych w ich współgraniu z cieniem i wydobyciu piękna z z tego tańca kontrastów. Zamazania granicy pomiędzy obiektem, a przestrzenią i uwypuklenie wrażenia zawartego w obrazie. Nadanie przedmiotom duszy poprzez misterne ruchy pędzla, które chwytając niepowtarzalność chwili wraz z jej tajemniczością utrwalają ulotny nastrój w sztywnych ramach obrazu. Odnalezienie i przelanie na płótno magii zaklętej w codzienności.
Magiczny realizm.

Malarstwo p. Tatiany Majewskiej to nie tylko uczta dla oka. Jej prace stanowią też natchnienie dla poetów. Podczas wernisażu usłyszeliśmy dwa wiersze Joanny Rzodkiewicz w wykonaniu Ewy Krukowskiej. „Taniec gejszy” inspirowany obrazem „Japan” oraz „W światłocieniach” na podstawie pracy „Letarg”.

Pani Tatiana Majewska mówiła o sobie, swoich pracach, inspiracjach i ulubionych tematach przedstawianych na obrazach.
Inspiracją do tematu prac malarskich jest szeroko pojęty romantyzm w literaturze i sztuce, w jej historii, w którym świat realny miesza się ze światem fantazji. Natomiast styl prac można porównać do magicznego realizmu.
20 lat mojej pracy artystycznej w konserwacji zabytków w Polsce nauczyło mnie technik starych mistrzów. Przeniesienie sposobów malowania z przeszłości do świata współczesnego i łączenie ich z nowymi technikami pozwala mi pełniej wyrazić myśl zawartą w obrazach. Owa smuga światła przechodzi przez całą moją twórczość – świata na granicy rzeczywistości i fantazji.

Uczestnicy wydarzenia z wielką przyjemnością zapoznali się z prezentowanymi na wystawie pracami. Nie zabrakło też pytań od zainteresowanych twórczością artystki uczestników wernisażu.

W Galerii "Na Parterze" prezentujemy 11 prac wykonanych za pomocą farb olejnych oraz 38 akwareli. W gablotach odnajdziemy też zdjęcia innych prac p. Tatiany oraz fotografie ilustrujące jej wkład w konserwację zabytków.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia 2015 r.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację wernisażu.
Pani Tatianie Majewskiej za użyczenie swoich prac na wystawę.
Patrycji Maik i jej rodzicom – p. Edycie Biront-Maik i p. Robertowi Maikowi za przygotowanie krótkiego koncertu wprowadzającego uczestników w świat artystycznych doznań.
Pani Krystynie Sobańskiej-Stępień, inicjatorce i pomysłodawczyni wydarzenia.
Pracownikom biblioteki którzy włączyli się w przygotowanie i organizację wernisażu.
A także uczestnikom za poświęcenie zarówno czasu jak i uwagi oraz liczne przybycie na wydarzenie.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Renata Torbicz

Jesteś› tutaj: Regionalia „Magiczny Realizm” Tatiany Majewskiej – słowo o piątkowym wernisażu

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie