Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Młodzi liderzy w bibliotece - czyli o Latającym Uniwersytecie Historii Mówionej słów kilka

Email Drukuj PDF

„Latający Uniwersytet Historii Mówionej” przekroczył półmetek swoich działań. Młodzież biorąca udział w projekcie zaprosiła 7 lipca 2014 r. o godzinie 17.00 do Galerii „Na Poddaszu” wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia oraz tych, którzy jeszcze mogą się przyłożyć do jego dalszego rozwoju i współtworzenia miejskiej instalacji.

Młodzi liderzy w bibliotece - czyli o Latającym Uniwersytecie Historii Mówionej słow kilka

W wspólną podróż w czasie wyruszyli: Pan Jerzy Wrzesień Burmistrz Włodawy, członkowie Rady Miasta i Rady Powiatu, edukatorzy prowadzący zajęcia, osoby z którymi przeprowadzaliśmy wywiady w ramach Latającego Uniwersytetu, nauczyciele i wychowawcy młodzieży, członkowie ich rodzin, osoby zainteresowane historią miasta, czytelnicy, a także liczni znajomi.

Gości powitał Pan Jacek Żurawski Dyrektor MBP we Włodawie. Podczas wystąpienia podkreślił on wkład działań Grupy Mowa Żywa i jej projektu we wzbogacenie regionaliów biblioteki miejskiej. Następnie głos zabrała Aleksandra Zińczuk, która przybliżyła ideę projektu i krótko podsumowała efekty nieformalnych działań zespołu oraz wprowadziła w cele programu „Równać Szanse”. Dalej młodzi "studenci" opowiadali pokrótce, co się wydarzyło w ramach projektu oraz co dał im udział w dotychczasowych warsztatach.

Następnie w lata 70. przeniósł nas krótki montaż zrealizowany na podstawie fragmentu filmu „Pryzmat” w reżyserii Kazimierza Karabasza. Kiedy na dobre wczuliśmy się w klimat Włodawy sprzed czterech dekad, a jedna z bohaterek dokumentu eterycznym głosem zapewniała nas, że na rozwój życia kulturalnego w mieście poczekać musimy jeszcze ładnych kilka lat... na ekranie pojawili się członkowie nieformalnego uniwersytetu udowadniając możliwość aktywnego działania w prowincjonalnym miasteczku.

Po humorystycznej prezentacji z przymrużeniem oka młodzi uczestnicy projektu zaplanowali kolejną niespodziankę. Każdy z gości otrzymał białą płócienną przepaskę. Następnie zostali oni poproszeni o zakrycie oczu i uruchomienie wyobraźni podczas słuchania kolażu audio (głosów świadków historii, opowiadających o losach Włodawy i okolic od czasów przedwojennych, przez okres PRL-u. po pierwsze wolne wybory w 1989 roku). W nagraniu wykorzystano relacje m. in.: Edmunda Brożka, Doroty Garczyńskiej-Ślusarz, Sławomira Kaliszuka, Ewy Krukowskiej, Elżbiety Kurdyk, Jana Franciszka Korzeniewskiego, Wiesławy Kościuk, Wandy Lubczyńskiej, Tadeusza Łysaka, Zofii Łysak, Barbary Paszkowskiej, Ireny Rutkowskiej, Krzysztofa Skibińskiego, Marii Suczko, Jerzego Września, Jacka Żurawskiego. Młodzież podziękowała osobiście swoim rozmówcom. Były tez kwiaty.

W porozumieniu z przybyłymi gośćmi przedstawicielki Grupy postanowiły uznać „zaliczenie” działań młodzieży oraz nagrodzić członków uniwersytetu za wytrwałość i energię w odkrywaniu i propagowaniu historii i tradycji regionu. Każdy ze studentów otrzymał dyplom i drobny upominek, a dotychczas najbardziej aktywnymi liderami grupy nominowani zostali Natalia Galewska i Mateusz Kiryczuk.

Po krótkim podsumowaniu młodzież zaprosiła do zwiedzania wystawy, którą przygotowała jako wprowadzenie mieszkańców w temat swoich działań. Na poddaszu MBP zobaczyć można fotografie dokumentujące zajęcia tematyczne, wyjazdy terenowe, przeprowadzone wywiady oraz zdjęcia pokazujące, jak zmienił się region włodawski w ostatnich dekadach. Wystawa poruszyła gości, zaczęły się dopytywania, na które odpowiadali autorzy wystawy, dyskutowano też między sobą, starając się rozpoznać miejsca na starych zdjęciach.

Druga część spotkania odbyła się w Sali Konferencyjnej. Tam odwiedzający mogli się zapoznać z multimedialną kontynuacją wystawy. Na trzech nowoczesnych telewizorach wyświetlane były stare zdjęcia Włodawy i okolic – prezentacje przygotowane przez młodzież. Zobaczyć można było mieszkańców w czasie obchodów świąt lub przy wykonywaniu codziennych czynności. Za pomocą multimediów młodzież podsumowała też swoją działalność z ostatnich kilku miesięcy. Wspomnieniom towarzyszył smak aromatycznych wypieków, tradycyjnych faworków i... domowego smalcu.

Na koniec specjalnie dla młodzieży i gości o żywym słowie rapował Tomasz „Dolar” Dymek. Zaskoczył wszystkich swoim występem freestyle'owym. Improwizował na temat Włodawy, a jego rymy i skojarzenia mogłyby zawstydzić niejednego poetę. Nie brakowało śmiałków, którzy próbowali znaleźć jego słaby punkt rzucając mu wyzwanie do rymowania na temat gumki do włosów czy kiszonego ogórka... Dolar natychmiast podnosił dany motyw jako temat do dalszej improwizacji. Wernisaż i koncert filmowała TV Włodawa.

Zdjęcia z wydarzenia oglądać można w bibliotecznej galerii on-line lub na www.faceboook/mowazywa.

Wystawę przygotowaną przez uczestników „Latającego Uniwersytetu Historii Mówionej” odwiedzać można do końca sierpnia w Galerii Na Poddaszu w godzinach 9:30–17.00.

Uczestnicy projektu powoli zbliżają się do finału. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Włodawy i okolic, którzy zechcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami lub starymi fotografiami i dokumentami rodzinnymi. We wrześniu młodzież przygotowuje instalację upamiętniającą 480. lecie nadania praw miejskich Włodawie, która będzie eksponowana w finale projektu w przestrzeni miasta.

Kontakt:
Aleksandra Zińczuk – koordynator programu, 663 990 954 (telefonicznie)
lub Urszula Panasiuk, Małgorzata Zińczuk – informacja w MBP we Włodawie,
ul. Przechodnia 13
e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Projekt organizowany przez Grupę Mowa Żywa w partnerstwie z MBP we Włodawie i Stowarzyszeniem Panorama Kultur. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanych przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach Regionalnego Programu “Równać Szanse” 2013.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Regionalia Młodzi liderzy w bibliotece - czyli o Latającym Uniwersytecie Historii Mówionej słów kilka

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie