Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Zakochani we Włodawie" - wieczór poetycki z Nadbużańską Frazą

Email Drukuj PDF

W środę (07.05.14 r.) spotkaliśmy się w sali konferencyjnej biblioteki, by odbyć literacką wędrówkę ulicami naszego miasta.

Zakochani we Włodawie - wieczór poetycki z Nadbużańską Frazą

Historia Włodawy jako miasta rozpoczyna na początku XVI wieku, za panowania Zygmunta I Starego, kiedy to właściciel dóbr włodawskich, starosta włodzimierski, książę Andrzej Sanguszko, rozpoczął zabiegi o nadanie Włodawie praw miejskich. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i już w 1534 r. Włodawa cieszyła się statusem miasta. W 1540 r. nastąpiło potwierdzenie nadania.
W tym roku obchodzimy 480-tą rocznicę nadania praw miejskich i aby uczcić tę piękną rocznicę spotkaliśmy się w gronie miłośników słowa pisanego.
Wieczór poetycki był także jednym z działań w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zorganizowanych z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przybyłych na spotkanie gości przywitał dyrektor MBP Jacek Żurawski.
Przewodnikami podczas lirycznej wędrówki byli członkowie Grupy Poetyckiej Nadbużańska Fraza ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie: Czesława Michańska, Teresa Ciodyk, Eugeniusz Daniluk, Czesława Demczuk, Aldon Dzięcioł, Zofia Iwaniuk, Krystyna Kaszczuk, Edyta Lodwich, Marian Sobiecki, Władysława Wójcik oraz Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Urokliwym majowym wieczorem odbyliśmy liryczno-historyczno-refleksyjny spacer po Włodawie. Mieście, które wielu z nas jest domem od urodzenia, innym stanowi przystanek w podróży życia, a jeszcze innym miejsce, w którym zatrzymali się na dłużej. Jednakże dla każdego z nas jest równie bliskie.

Środowy wieczór z poezją stał się chwilą refleksji i zadumania nad losami Włodawy. Zarówno tymi, które sami pamiętamy, jak również zapisanymi w dziejach zapamiętanych na kartach historii.
Był też okazją poznania współczesnej Włodawy, miasta trzech kultur na styku trzech granic.

A poezję każdy z nas ma w sobie, trzeba tylko umieć ją odnaleźć. W zgiełku codzienności odkryć chwile, które poprowadzą nas tajemniczą drogą, na końcu której jest zrozumienie liryki życia. Bo poezja to nie tylko słowa zręcznie powiązane rymami. Poezja to my.
Poszliśmy spacerem po starych ulicach, po miejscach, których już nie ma i wśród domów, które już nie istnieją…

Ale nie tylko urok włodawskich uliczek wzbudzał zachwyt kontemplujących rodzimy widok uważnych obserwatorów. Także piękno nadbużańskiej przyrody, wplecionej w krajobraz miasta i okolic stawało się tematem lirycznych wynurzeń twórców. Zatarta granica pomiędzy światem miasta i światem przyrody zachwycała i przywoływała uskrzydlone słowa poezji. Posłuchaliśmy więc też utworów, których twórcy dzielą się z nami własnymi odczuciami, których tematem i inspiracją jest okoliczna przyroda.

Poprzez dzieje miasta poprowadziła uczestników wieczoru Edyta Pietrzak, natomiast regionalni artyści uświetnili tę historyczną wędrówkę swoimi literackimi dokonaniami, których tematyka związana jest z naszym miastem.
Wieczór zakończył się wspólnymi rozmowami, refleksjami i wspomnieniami w przemiłej atmosferze, bo przecież wszyscy jesteśmy zakochani we Włodawie.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Regionalia "Zakochani we Włodawie" - wieczór poetycki z Nadbużańską Frazą

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie