Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dyskusja w ciemno...

Email Drukuj PDF

Klubowicze młodzieżowego DKK w ciemno przybyli na spotkanie (17.02.18 r.), ponieważ temat zajęć stanowił dla nich niespodziankę.
Tym razem podjęliśmy zagadnienie niepełnosprawności, akceptacji lub jej braku w środowisku rówieśniczym, inności i próbie znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Temat trudny, wyzwalający emocje i refleksję szeroko pojętą.

DSC 0069

Przy wykorzystaniu „Czarnej książki kolorów" spróbowaliśmy wejść w świat osób niewidomych, zamknęliśmy oczy i doświadczaliśmy czerni otoczonej dźwiękiem, zapachem i dotykiem. W tej niełatwej dyskusji połączyliśmy siły klubowe, zarówno młodzież, jak i młodsza młodzież ;) miała sporo do powiedzenia, wymieniliśmy się doświadczeniami. Próbowaliśmy zobaczyć niewidzialne...
I chyba nam się udało :)

Starsze klubowiczki świeżo po lekturze książki „Cudowny chłopak" J. R. Palacio, zwróciły uwagę na pojęcie empatii w środowisku szkolnym. Młodsi klubowicze uświadomili sobie, jak trudne bywają codzienne czynności, które zwykle wykonujemy mechanicznie i bez najmniejszej uwagi.
Spróbowaliśmy swoich sił w „pisaniu" Brailem, zgodnie uznaliśmy, że to czytanie alfabetem dla niewidomych jest sztuką! Bardzo trudną.
By nieco rozluźnić atmosferę porozmawialiśmy o świetnej książce Tomasza Małkowskiego „O Kamilu, który patrzy rękami". Doskonała publikacja dla każdego! Oswaja z nieznanym światem, w którym patrzy się rękami. Bohater opowiadań, pięcioletni Kamil jest niewidomy, a jego świat wypełnia mnóstwo radości i niesamowitych przygód. Chłopiec miewa szalone pomysły i doskonale bawi się ze swoją starszą siostrą Zuzią. Mimo humorystycznego podejścia do tematu, autor wplata wątki, które czytelnika w każdym wieku, wprowadzają w stan zadumy i refleksji. Książka godna przeczytania :)

Tradycyjnie nie wyczerpaliśmy tematu, zapewne będziemy do niego wracać przy różnych okazjach.

Na zakończenie spotkania zapach czekolady otworzył nam oczy, a jej smak zamknął usta ;)

Joanna Orzeszko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Dyskusja w ciemno...

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie