Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Magiczna noc z książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Email Drukuj PDF

Wyjątkowe spotkanie najmłodszych miłośników książek i wspaniałej zabawy rozpoczęło się w piątek 5 kwietnia o godzinie 18:00 Oficjalnie VIII „Noc z Andersenem” otworzył gospodarz Miejskiej Biblioteki Publicznej - dyrektor Jacek Żurawski, Bogusława Górska - wieloletni pedagog, lokalny lider ogólnopolskiej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Korzeniewski. Celem corocznych schadzek w skarbnicy wiedzy jest inspirowanie zamiłowań czytelniczych i zwrócenie uwagi na wartość literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wychowanie przez czytanie to doskonały sposób rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego młodego pokolenia. Od 1967 roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Natomiast 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia.

W programie VIII „Nocy z Andersenem” nawiązano do tych wydarzeń, dlatego też temat tegorocznej imprezy z nocnym czytaniem bajek brzmiał „Jestem zdrowy – jestem szczęśliwy”. Nie lada atrakcją o charakterze profilaktycznym była wizyta włodawskich służb medycznych, które zaprezentowały uczestnikom wyposażenie karetki pogotowia. W naszej placówce odbyły się również warsztaty z resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. W ćwiczeniach praktycznych przeprowadzonych przez panią Marzenę Semeniuk wzięły udział dzieci oraz ich opiekunowie. Ratownicy medyczni podzielili się wiedzą na temat pierwszej pomocy oraz sprzętu ratowniczego oraz udzielili wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące zainteresowanych.

 

Czas spędzony w bibliotece wypełniony był nie tylko edukacją prozdrowotną i aksjologiczną, ale również wspaniałą zabawą integracyjną, okraszoną grami sprawnościowymi, konkursami oraz tańcami w rytmie Gangnam Style i wspólnym śpiewem znanych przebojów w muzycznym karaoke. Występ klauna Waldusia cieszył się ogromnym powodzeniem wśród dzieci, a co najważniejsze przyniósł im fantastyczną rozrywkę i uśmiech na twarzy. Ciekawy program z nocnym czytaniem baśni Andersena cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszego pokolenia mieszkańców Włodawy. Nocna przygoda w naszej bibliotece jest niezapomniana, a choć już cyklicznie powtarzana nie traci na swojej wartości propagowania czytelnictwa. W tym roku maluchy zaczarowane były urokiem głośnego czytania przez burmistrza Włodawy - Jerzego Września, dyrektora MBP – Jacka Żurawskiego, główną księgową MBP we Włodawie– Janinę Węgier oraz kierownika Filii we Włodawie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie – Beatę Wulczyńską.

W otwartej części imprezy wzięło udział ponad sto osób. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, nasi milusińscy czytelnicy, ich rodzice, a także pracownicy naszej biblioteki oraz wolontariusze. Sześćdziesięcioro maluchów chętnie spędziło całą noc we włodawskiej książnicy. Wieczorem uczestnicy imprezy usiedli do suto zastawionego stołu, aby nie tracić sił na zabawę. Najbardziej smakowały dzieciom pyszne kanapki, zdrowe jabłuszka i marchewki. Ciasteczka na podwieczorek i drożdżówki na śniadanie zaserwowała firma FHU „Slawex”. Niewątpliwie potrzeba biwakowania w bibliotece podsycona była ciekawością odkrycia przez dzieci tajemnicy nocnego życia książek. W związku z tym urządzały one indywidualne bądź grupowe podchody wśród księgozbioru i w ciemnościach nocy przy świetle latarek przewracały szeleszczące karty zapisane przez znanych i cenionych pisarzy. Nocne bajanie z Andersenem ukoronowały pogaduchy do poduchy przypieczętowane mocnym, choć w przypadku niektórych krótkim snem. Czarodziejski wieczór był pełen wrażeń. Przyniósł dzieciom nowe przyjaźnie, rozrywkę z klaunem, edukację zdrowotną, ciekawe niespodzianki, a przede wszystkim bliski kontakt z książką.

Tradycyjnie organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz lokalny koordynator akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” - Bogusława Górska, zaś współorganizatorami był Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe we Włodawie. Impreza odbyła się w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Całonocną opiekę nad uczestnikami zabawy sprawowali wolontariusze w osobach: gimnazjalistki Anna Korzeniewska, Martyna Michalska, Klaudia Winiarczyk, wieloletni sympatycy biblioteki Krystian Kuźmiński, Daniel Hołowieniec i Tomasz Orzeszko oraz stażystki MBP: Marta Ładak, Urszula Panasiuk, Wioleta Weremczuk. Niezmiennie od lat opieką i pomocą służą pracownicy MBP we Włodawie.

Marta Ładak

Galeria zdjęć

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Magiczna noc z książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie