Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

OTWARCIE WYSTAWY „AKWARELA ROZWESELA”

Email Drukuj PDF

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie są grupą niezwykle aktywną i angażującą się w wiele projektów. Wkładają w to co robią mnóstwo pomysłów i energii. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie inspirujący ich pedagodzy, którzy motywują do działania oraz, gdyby nie przychylność dyrekcji, która pozwala się rozwijać tym młodym osobowościom i przychylnym okiem patrzy na podejmowane inicjatywy.

AKWARELA ROZWESELA - finał, 30.11.15 r.

Chęci i otwarte umysły pozwoliły nam wspólnie zrealizować kolejny projekt. “Akwarela Rozwesela” to cykl warsztatów malarstwa akwarelowego, który miał przygotować grupę młodzieży do pracy z profesjonalnymi materiałami plastycznymi i zajęć z cenioną lubelską akwarelistką Panią Tatianą Majewską. Efekty naszych spotkań są widoczne od 30 listopada 2015 r. w Galerii Na Piętrze w MBP we Włodawie, gdzie miał miejsce wernisaż.

Spotkanie otworzył występ kabaretu tworzonego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie pod opieką Pani Beaty Wyrzykowskiej-Telepko. Młodzi aktorzy przedstawili swoje dowcipne interpretacje znanych bajek.

Na początku obejrzeliśmy krótki teledysk, który stanowi podsumowanie naszej pracy. Przypomnieliśmy sobie pierwsze zajęcia podczas których uczestnicy zwiedzili wystawę akwarel autorstwa Pani Róży Popek, wysłuchali kilku informacji o technice akwareli oraz niezbędnych akcesoriach. Pani Maria Pogonowska – koordynator z ramienia szkoły, uczyła jak odpowiednio mieszać farby i jak radzić sobie z dużą ilością wody.

Podczas drugich zajęć grupa spotkała się z artystką Panią Władysławą Wójcik. Pani Władysława zaznaczyła, że sukces w sztuce zależy od ciężkiej pracy. Tematem przewodnim tego spotkania było malowanie techniką „mokre w mokre”. Nawilżony papier kładliśmy na kawałku szyby i mieszaliśmy barwy.

Tematem trzeciego spotkania były ilustracje książek wykonane tą techniką. Na początku zajęć uczestnicy obejrzeli kilka reprodukcji pochodzących z popularnych książek dla dzieci i młodzieży, po czym sami namalowali swoje ilustracje.

Akwarela miała swój epizod również podczas Narodowego Czytania 2015, gdzie przy specjalnie przygotowanym stanowisku każdy mógł spróbować swoich sił w tej technice.

Miesiące pracy podsumowało spotkanie z malarką Panią Tatianą Majewską, która w piątek 9 października 2015 r., pokazała jak tego typu farbą posługują się profesjonalni artyści. Zaproszone dzieci miały okazję prześledzić, jak krok po kroku powstaje obraz. Pani Tatiana przygotowała martwą naturę, która posłużyła jako wzór dla wszystkich prac. Po wykonaniu pomocniczych szkiców, trenerka zdradziła w jaki sposób zwilżać i mieszać kolory, nakładać i zdejmować gumę maskującą, oraz jak malować szklane elementy.

Każdy z uczestników zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom młodego adepta sztuki malarskiej. Wręczyli je Pani Katarzyna Kowalska Dyrektor Oddziału nr 1 Banku Zachodniego WBK we Włodawie i Pan Jacek Żurawski Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Bank Zachodni WBK z siedzibą we Wrocławiu Oddział Włodawa to główny sponsor naszych działań, ale podkreślić musimy, że nie moglibyśmy sfinalizować ich, gdyby nie dobra wola Włodawiaków - Pani Łucji Pamulskiej Radnej Rady Miejskiej we Włodawie, Pani Jolanty Witowskiej oraz Pana Mirosława Zińczuka, którzy również wsparli nas finansowo.

Zanim przeszliśmy do zasłużonego słodkiego poczęstunku nasz gość Pani Tatiana Majewska podkreśliła jak istotna jest rola wychowania artystycznego, a przedstawiciel lokalnych władz w osobie Wicestarosty Adama Panasiuka pogratulował wystawy, która w ten jesienny i ponury poniedziałkowy ranek rozweseliła jego dzień. Wywołana do odpowiedzi została również Pani Małgorzata Zińczuk, z-ca dyrektora ds. merytorycznych i przede wszystkim „mama” projektu.

Dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki, którzy mieli swój wkład w realizację tego zadania – szczególne brawa dla Pani Ewy Szewczyk, która była bardzo zaangażowana w przygotowanie wszystkich warsztatów. Pani Ewo dziękujemy!

Wystawę „Akwarela Rozwesela” zwiedzać można do końca stycznia 2016 r.

Później prezentowana ona będzie również w Oddziale nr 1 Banku Zachodniego WBK we Włodawie oraz w Urzędzie Pocztowym przy ulicy 11 Listopada 6.

Bank Zachodni WBK

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Ewa Szewczyk

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci OTWARCIE WYSTAWY „AKWARELA ROZWESELA”

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie