Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

X JUBILEUSZOWA NOC Z ANDERSENEM 2015, CZYLI CO ROBIĄ KSIĄŻKI NOCĄ :)

Email Drukuj PDF

Arturo Pérez-Reverte w swoim dziele pt. „Królowa Południa” napisał, że książki są bramą przez którą wychodzimy na ulicę. Dzięki nim uczymy się, mądrzejemy, podróżujemy, marzymy, wyobrażamy sobie, przeżywamy losy innych, swoje życie mnożymy razy tysiąc.

X Noc z Andersenem 27-28.03.15 r.

X Jubileuszowa Noc z Andersenem 2015, którą uczciliśmy w piątek 27 marca, minęła nam pod znakiem wspomnień. Niewiele instytucji może pochwalić się tak spektakularnym wynikiem, dlatego Lokalny Koordynator Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, a zarazem inicjatorka Nocy z Andersenem we Włodawie, Bogusława Górska, opowiedziała najmłodszym gościom biblioteki skąd wziął się pomysł na świętowanie urodzin Hansa Christiana Andersena w naszym mieście, i jak wyglądały początki tego przedsięwzięcia. Opowieść obrazowały wyświetlane przez całą Noc multimedialne prezentacje dokumentujące wszystkie 9 edycji.

Pani Bogusia podziękowała za okazaną siłę serca i przyjazną dłoń, osób i instytucji, które przez ostatnią dekadę wspierały ją i pracowników biblioteki w zarażaniu dzieci miłością do książek – za wsparcie, dzięki któremu mogliśmy wspólnie mnożyć literackie losy! Wśród nich znaleźli się:

  • entuzjaści akcji: Wiesław Muszyński Burmistrz Włodawy, Danuta i Janusz Klocowie, Jerzy Wrzesień, Tomasz Korzeniewski, Jadwiga Siwik, Renata Kostrzewska, Ewa Zalewska;
  • instytucje wspierające: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy we Włodawie, Placówka Straży Granicznej we Włodawie, Komenda Powiatowa Policji we Włodawie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie, Komenda Straży Miejskiej we Włodawie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło przy MBP we Włodawie;
  • sponsorzy: Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Stanisława i Janusz Sławińscy F. H. P. U „Slawex”, Henryk Siemiak F.P.H. „Siemiak”, Beata Włodarczyk Pizzeria „Kameleon”, Akcja Charytatywna „Złotówka na gwiazdkę”, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie SPZOZ Dział Pomocy Doraźnej Włodawa;
  • wolontariusze: Klaudia Winiarczyk, Martyna Michalska, Anna Korzeniewska (niegdyś uczestniczki od I edycji, dziś nieoceniona pomoc dla organizatorów), Tomasz Orzeszko, Krystian Kuźmiński, Daniel Hołowieniec, Krzysztof Górski.

Nie zapomniano także o przychylności Dyrektora MBP we Włodawie Jacka Żurawskiego oraz zaangażowaniu pracowników biblioteki: Doroty Ślusarz-Garczyńskiej, Ewy Szewczyk, Janiny Węgier, Ewy Krukowskiej, Edyty Pietrzak, Joanny Orzeszko, Olgi Puś, Teresy Lis, Urszuli Panasiuk (koordynatora X edycji z ramienia biblioteki), a przede wszystkim Małgorzaty Zińczuk, która dziesięć lat temu zaprosiła „Noc z Andersenem” w progi biblioteki.

Również dzieci i młodzież postanowiły wyrazić Pani Bogusi swoją wdzięczność za pomysłowość i wytrwałość w uczeniu kolejnych pokoleń, że książki są najpiękniejszą zabawą jaką wymyśliła ludzkość, życząc jej (ale przede wszystkim sobie ;)) entuzjazmu i energii na kolejne 1000 lat! Klaudia, Martyna i Ania – weteranki akcji, wręczyły jej pamiątkowe podziękowanie podpisane przez wszystkich uczestników.

Jubileusz to w końcu urodziny, a urodziny nie mogą obejść się bez tortu. X Noc z Andersenem zasłużyła aż na dwa słodkie upominki, ufundowane przez wspomnianych już Państwa S. i J. Sławińskich i Pana H. Siemiaka. Deser przypadł do gustu wszystkim gościom:).

Tradycyjnie nie zabrakło też głośnego czytania dzieciom. Baśń autorstwa H. CH. Andersena pt. „Szczęśliwa rodzina” przeczytali Danuta i Janusz Klocowie oraz Tomasz Korzeniewski. Panowie Jerzy Wrzesień, Przemysław Tułacz i Włodzimierz Czeżyk przeczytali dwa wiersze - „Byłem w teatrze” Czesława Janczarskiego oraz „Teatr lalek” Kaliny Beluch.

Serca uczestników po raz kolejny skradł gość specjalny Klaun Walduś, który wspólnie z dziećmi poszukiwał zaginionych okularów Pana Hilarego, miksował muzyczne hity i wędrował po dzikim zachodzie.

I tak minęła nam pierwsza – otwarta część Nocy z Andersenem w której udział wzięło blisko 100 osób. W II części imprezy uczestniczyło 55 osób zapisanych na nocleg w bibliotece – dla nich też nie zabrakło atrakcji. W związku z tym, że 27 marca świętowany jest „Międzynarodowy Dzień Teatru”, tegoroczne hasło Nocy brzmiało „Kochaj teatr w sobie”. Nocujące w bibliotece dzieci mogły odkrywać swoje aktorskie talenty dzięki warsztatom przeprowadzonym przez Panią Krystynę Skrabek i dzieci należące „Grupy Nadaktywnej”. Członkowie kółka teatralnego działającego przy MBP we Włodawie pokazali kolegom i koleżankom w jaki sposób odgrywać można różne postawy, stany emocjonalne, czy cechy charakteru. Dzieci szybko podchwyciły jak wspaniałą zabawą może być improwizacja :).

Ewa Szewczyk (pracownik ds. administracji w MBP we Włodawie ) zaproponowała dzieciom wspólne przygotowanie kukiełek, przy użyciu których dzieci stworzyły własny scenariusz dla teatru cieni. Pani Ewa opowiedziała również, czym jest iluzja optyczna i zaprezentowała kilka przykładów obrazów starających się zmylić nasz wzrok. Dzieci pozostały czujne, nie dały sprowadzić się na manowce.

Urszula Panasiuk zaprosiła dzieci na nocny spacer do bibliotecznego ogródka. Młodzież wyposażona w nowoczesne tablety, mimo pochmurnego nieba, mogły obserwować gwiazdy za pomocą aplikacji Milky Way. Udało się nam wspólnie odnaleźć kilka zupełnie nieznanych konstelacji :). Nocne wędrówki zakończyły biblioteczne podchody z latarkami.

Poszczególne panele przeplatane były łamigłówkami, zabawami integracyjnymi i dyskusjami profilaktycznymi. Dzieci uczyły się trudnej sztuki mówienia „NIE” oraz reagowania na to, kiedy ktoś z ich otoczenia wpadnie w tarapaty.

W okolicach północy, niczym duch, odwiedził nas niespodziewany gość - w nocnym czytaniu wsparł nas sam Burmistrz Wiesław Muszyński! Opiekunowie i dzieci zorganizowali mu specjalny premierowy pokaz bibliotecznego teledysku, zmontowanego do piosenki „Biblioteczny Song” nagranej przez uczestników „Ferii w Bibliotece 2015”, który już niedługo będziecie mogli zobaczyć na naszym kanale YouTube. Burmistrz przeczytał dzieciom wiersz Danuty Ludwiczak „Nasze przedstawienie”.

Harce trwały nieprzerwanie do godziny 4 rano, jednak pobudka przeszła bez większego problemu i już o 7:30 wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym śniadaniu. Odbyło się też tradycyjne podsumowanie, podczas którego wspólnie przyznawaliśmy sobie nagrody w różnych kategoriach – najgrzeczniejszego uczestnika, największego śpiocha czy gaduły. Każdy otrzymał drobny upominek oraz pamiątkowe zakładki i naklejki.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować Państwu Danucie i Januszowi Klocom za przekazanie na rzecz akcji wspaniałych książek, które dostępne będą w Oddziale dla Dzieci MBP :).

Wiesławowi Muszyńskiemu Burmistrzowi Włodawy, Andrzejowi Romańczukowi Staroście Włodawskiemu i Tomaszowi Korzeniewskiemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej za przekazanie słodkich upominków.

Dziękuję wszystkim pracownikom biblioteki i wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie!

A Pani Bogusi jeszcze raz gratulujemy otrzymania Nagrody Specjalnej dla Koordynatora Roku 2014 kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”!!!

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci X JUBILEUSZOWA NOC Z ANDERSENEM 2015, CZYLI CO ROBIĄ KSIĄŻKI NOCĄ :)

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie