Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Mistrzowie łamigłówek-aktywna lekcja biblioteczna

Email Drukuj PDF

Środowe (18 czerwca) przedpołudnie w bibliotece przebiegało bardzo aktywnie zarówno dla pracowników włodawskiej książnicy, jak i przybyłych do nas dzisiaj gości. Przedwakacyjną wizytę złożyli nam uczniowie kl. II „a” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 we Włodawie, którzy pod opieką pań Bożeny Nilipiuk oraz Beaty Wyrzykowskiej-Telepko przybyli na lekcję biblioteczną.

Było to spotkanie podwójnie wyjątkowe. Mieliśmy przyjemność gościć bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, w osobach Joanna Chapska, Jolanta Sobich, Marzena Targońska oraz Grzegorz Winnicki.

Uczestnicy lekcji nie spodziewali się, iż będą dzisiaj poznawać wnętrza biblioteczne poprzez odkrywanie kolejnych zagadek i poszlak ukrytych w różnych agendach placówki. Zanim jednak przystąpiliśmy do gry, klasa II „a” podzieliła się na drużyny: A i B. Następnie w obrębie grup wybrano kapitanów drużyn. W grupie A, kapitanem została Ania, natomiast w grupie B, tę odpowiedzialną funkcję pełniła Natalia. Po krótkim wstępie i omówieniu zasad gry rozpoczęliśmy konkurencję.

Obie drużyny wykazały się sprytem i pomysłowością. Dla większości dzieci budynek biblioteki to teren nowy i do dzisiaj Puszcza oczko nieznany. Jednak uczestnicy lekcji wykorzystali „podpowiedzi” w formie tablic informacyjnych umieszczonych w budynku. Uwzględnili pomocne wskazówki Małgorzaty Zińczuk, kierownika Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, która podjęła wyzwanie rzucone mistrzom łamigłówek i dołączyła do wesołego grona poszukiwaczy zagadek. Poradzili sobie z odszukaniem ukrytych haseł krzyżówkowych. Wszystkim udało się odpowiedzieć na dociekliwe pytania bibliotekarzy strzegących tajemniczych haseł Uśmiech Nawet te najtrudniejsze, zadane przez panią Ewę Szewczyk zostały wyjaśnione przez bystrych uczniów Uśmiech

Gdy obie drużyny dotarły do mety – Oddziału dla Dzieci, omówiliśmy sobie, m.in. jak pracowało im się w grupach. Kapitan Ania wyróżniła swojego głównego pomocnika- Gabrysia, który w drużynie A, pełnił funkcję przewodnika po bibliotece Uśmiech Kapitan Natalia w drużynie B, wyróżniła Martę, której uwagi i wskazówki okazały się cenne w zdobyciu kolejnych kartoników z zagadkami. Podczas poszukiwań uczestnicy zwiedzili aktualnie eksponowane w naszych galeriach wystawy (Na Parterze wystawa Malarstwa Jolanty Madej, Na Piętrze Zakochaj się we Włodawie- w 480. rocznicę nadania praw miejskich, Na Poddaszu Manga i anime nowy język Japonii), poznali bibliotekarzy pracujących w poszczególnych agendach oraz wysłuchali krótkich informacji o specyfice pracy na bibliotecznych stanowiskach.

Gdy nieco ochłonęliśmy po pierwszym etapie konkurencji, przystąpiliśmy do kolejnego, tajemniczego zadania. Moi sympatyczni goście doskonale wiedzą, czym są rebusy i jak wydobyć z nich ukrytą treść. Każda z drużyn otrzymała rebus, którego rozwiązaniem były tytuły książek. Ostatnim zadaniem dzieci było odszukanie tychże książek najpierw w katalogu internetowym, następnie na półce w bibliotece. W ten sposób dowiedzieliśmy się, jak możemy na przykład w domu sprawdzić księgozbiór biblioteczny, dostępność wymarzonych książek, a także możliwość rezerwacji on-line.

Dziękuję Wam za dzisiejsze aktywne uczestnictwo w zajęciachUśmiech Zapraszam w biblioteczne progi jak najczęściej!

Udanych, pełnych słońca i wspaniałych przygód wakacji życzą włodawscy i lubelscy bibliotekarze Uśmiech

Zdjęcia z dzisiejszej aktywnej lekcji bibliotecznej można obejrzeć w naszej galerii on-line

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Mistrzowie łamigłówek-aktywna lekcja biblioteczna

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie