Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Młodzi inspirują młodych

Email Drukuj PDF

Rozmawiali o karierze i sukcesie

Link do przyszłości

Które zawody są najbardziej przyszłościowe? Gdzie się uczyć? Co studiować, aby w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję z tego, co się robi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej szukali 13 stycznia 2014 r. uczestnicy spotkań z Jakubem Jakubowskim, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

W spotkaniach uczestniczyło 58 uczniów szkół włodawskich: Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego i Publicznego Gimnazjum nr im. Zamoyskich oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Gość wystąpił z nowoczesną i jednocześnie zabawną prezentacją (w ocenie uczestników spotkań) o swoim życiu, osiągnięciach, porażkach i sukcesach. Na swoim przykładzie pokazał młodzieży, że chcieć to móc, trzeba tylko umieć właściwie kierować swoim życiem i podejmować wyzwania, jakie daje nam los. Młodzież dowiedziała się jak wygląda dzień pracy młodego profesjonalisty, wspólnie rozmawiali o nowych zawodach i zastanawiali się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Duże zainteresowanie wzbudziła historia dwóch „wiekowych” przyjaciółek gościa, które były jednymi z bohaterek filmu o Radzyniu Podlaskim widzianym oczami najstarszych mieszkańców – „Dziadki – dziatkom. Pamiętnik ze starego Radzynia”. W marcu 2012 roku film został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "UTW dla społeczności" jako przykład dobrego działania międzypokoleniowego w małej społeczności. Nagroda wręczana była radzyńskiemu UTW w obecności Premiera RP oraz Pierwszej Damy RP.

Jakub Jakubowski – 32-latek pochodzący z małej wsi pod Łowiczem. Z wykształcenia grafik, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie projektujący książki, plakaty i strony internetowe. Zajmuje się też formami filmowymi i animacją kultury. Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej w roku 2005/2006. Współzałożyciel Studenckiego Magazynu Społeczno-Kulturalnego „Ofensywa”. Od 2007 roku mieszka w Radzyniu Podlaskim w który, jak sam powiedział, „wżenił się”. Wspólnie z żoną Justyną prowadzi 3J-Studio Grafiki i Ilustracji – 3J oraz kawiarnię artystyczną 'Kofi&Ti'. W kawiarni odbywają się wydarzenia kulturalne integrujące lokalną społeczność. Jej klientami w 75 % są ludzie w wieku 12-20 lat. Miejsce to promowane jest głównie przy użyciu technik internetowych – fanpage na FB, mailing, itp. Kawiarnia została wytypowana jako jedno z 7 miejsc do badań zleconych przez Ministerstwo Kultury opisujących ogniskowanie się kultury w miejscach alternatywnych (m. in. obok “Chłodnej 25” w Warszawie). Jako współzałożyciel i jednocześnie Prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk-Puk”animuje wspólnie z przyjaciółmi ciekawe wydarzenia kulturalne, m. in. wystawy, koncerty, festiwal filmowy „pod chmurką” w murach zamku Poniatowskich, warsztaty plastyczne dla dzieci. Jest również absolwentem Szkoły Liderów – programu „Liderzy PAFW”. Jako zwycięzca programu „Liderzy" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, został wytypowany na wyjazd studyjny do Stanów Zjednoczonych zorganizowany przez Departament Stanu USA. Również w 2012 r. nominowany był do tytułu Człowieka Roku w plebiscycie Tygodnika Podlaskiego.

Spotkania zgodnie z założeniami programowymi miały charakter warsztatowy. Poza prezentacją profesjonalisty były wspólne ćwiczenia i quizy. Uczestniczyły w nich również opiekunki grup, od wielu lat współpracujące z biblioteką; Anna Mućka, Anna Kowalczyk, Halina Karpiuk i Renata Sidoruk.

„Mógłbym być...” to ćwiczenie, w którym losowano karteczki z zawodami przyszłości. Zadaniem uczestników było odnaleźć w sobie przynajmniej jednej pozytywnej cechy i odpowiedzieć, np. „mogłabym być adwokatem, bo lubię pomagać ludziom i lubię sprawiedliwość”.

W „Quizie wiedzy” młodzież podzielona na 6 grup odpowiadała na 10 pytań – ciekawostek i interesujących faktów dotyczących aktualnej sytuacji i trendów na rynku pracy oraz roli technologii informacyjno-komunikacyjnych w różnych zawodach. Członkowie zwycięskich drużyn otrzymali nagrody – "Spacerownik po miasteczkach", z którego będą mogli dowiedzieć się więcej o Radzyniu, mieście z którego przyjechał gość.

„Czym jest sukces?” - zadaniem uczestników ćwiczenia było w ciągu 3 minut wymienić jak najwięcej przykładów dużych, małych, a nawet tych najmniejszych sukcesów na miarę ucznia gimnazjum/szkoły średniej. Kolejne kilkanaście minut poświęcone zostało na własne małe sukcesy. Młody profesjonalista przedstawił na stronie internetowej www.praca-enter.pl narzędzie „Twój Potencjał” i zachęcił do udziału w ćwiczeniach, które pozwalają przy pomocy „drzewka osiągnięć” poznanie 10 zawodów, w których istnieje możliwość sprawdzenia się na polu zawodowym.

Spotkanie zakończyło się ćwiczeniem podsumowującym „Zainspirowało mnie…”. Na karteczkach samoprzylepnych uczestnicy podzielili się refleksją, kończąc zdania: najbardziej zainspirowało mnie..., najbardziej interesujące było... Wszystkie odpowiedzi zamieszczone zostały na flipcharcie. Najciekawsze opinie przeczytał i skomentował gość spotkania, m. in. „... niezależnie od przeszkód robić swoje”, „... że trzeba dążyć do swojej pasji i spełniać ją”, „… żeby nie mierzyć od razu w „salony”, tylko zaczynać wszystko co się chce robić i dążyć do tego stopniowo, małymi krokami”.

Większość młodych ludzi w podsumowaniu spotkania uznała, że młody profesjonalista przekonał ich, że „sukces jest możliwy, a porażka nie musi oznaczać przegranej”. Pozwolił też uwierzyć we własne siły i zdolności oraz poznać potencjał w nich drzemiący. Na przykładzie profesjonalisty zrozumieli, że dzięki swojej determinacji oraz pracowitości nawet osoby wywodzące się z małej miejscowości mogą w życiu osiągnąć sukces.

Spotkanie mogło odbyć się dzięki projektowi „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera.” realizowanemu przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Niekonwencjonalna forma spotkania, przeplatana wspomnieniami i anegdotami gościa, intrygująca forma graficzna prezentowanych slajdów multimedialnych sprawiły, że wydarzenie „Link do przyszłości” było interesujące dla przybyłej do biblioteki młodzieży. Świadczyły o tym pełne emocji indywidualne rozmowy w przerwie i po spotkaniu, a także wymiana adresów, kontaktów i wizytówek.

Organizatorem i moderatorem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie była Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, która zgłosiła placówkę do udziału w projekcie. Logistycznego wsparcia udzieliły: Edyta Pietrzak – kier. Działu Regionalnego i Urszula Panasiuk – biblioteczna wolontariuszka.

Małgorzata Zińczuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii:
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego i Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Młodzi inspirują młodych

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie