Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Z Nowym Rokiem po nową wiedzę

Email Drukuj PDF

Włodawscy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

UTW, 05.01.17 r.

Tylko wyjątkowo odporni na nieprzychylną aurę słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mimo zimowej zadymki w dniu 5 stycznia, dotarli do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie na pierwszy w 2017 roku wykład programowy "Tu było, Tu stało się – zbieranie wspomnień i archiwalnych fotografii dotyczących przestrzeni architektonicznej Włodawy". Za punkt odniesienia posłużyły materiały historyczne i źródła ikonograficzne dotyczące budynków – kolejnych lokalizacji poszczególnych agend włodawskiej biblioteki publicznej w jej kilkudziesięcioletniej historii, przedstawionych w prezentacji multimedialnej "Kalejdoskop zdarzeń".

W nawiązaniu do obchodzonego w minionym roku Jubileuszu 70-lecia działalności najstarszej instytucji kultury Ziemi Włodawskiej słuchacze zapoznani zostali z włodawskimi tradycjami bibliotekarskimi w latach 1633-1939 opisanymi przez M. Zińczuk i P.A. Czyża w Kwartalniku Społeczno-Kulturalnym Wschód oraz działalnością włodawskiej książnicy w latach powojennych, aż po współczesność. Wykład uzupełniały czytane fragmenty wspomnień Stefana Sareleja (w latach 1945-1947 podinspektora szkolnego do spraw oświaty i kultury dorosłych, a następnie zastępcy inspektora Inspektoratu Szkolnego we Włodawie) zamieszczone w publikacji "Czas dokonany" wydanej w 1977 r. przez Wydawnictwo Lubelskie w opracowaniu Ireneusza Cabana, dostępnej w Dziale Regionalnym. Zajęcia przygotowała i poprowadziła Małgorzata Zińczuk, z-ca dyrektora ds. merytorycznych MBP we Włodawie, członek Rady Programowej UTW.

Z okazji ogłoszonego przez Sejm i Senat RP Roku Tadeusza Kościuszki część zajęć poświęconych będzie temu właśnie patronowi roku 2017. Wykład "Miejsca związane z Tadeuszem Kościuszką w powiecie włodawskim" wygłosi 12 stycznia Prezes włodawskiego oddziału PTTK – Mieczysław Tokarski. W II kwartale cykl zajęć połączonych z konkursem czytelniczym „Naczelnik w sukmanie na Ziemi Włodawskiej” poprowadzą Ewa Krukowska (specjalista ds. informacji regionalnej, członek Rady Programowej UTW), Edyta Pietrzak (kierownik Działu Regionalnego) i Małgorzata Zińczuk.

W lutym słuchacze włodawskiego UTW pogłębiać będą wiedzę informatyczną na warsztatach i ćwiczeniach komputerowych, które poprowadzi starszy bibliotekarz Marek Paszkowski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włodawie działa przy oddziale rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Od początku powołania w 2003 r. jego koordynatorem jest Przewodnicząca Irena Rutkowska. UTW działa w obszarach edukacji, informacji i integracji seniorów z powiatu włodawskiego, którzy zakończyli aktywność zawodową, ale wciąż pragną poszerzyć własne umiejętności i wiedzę. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w semestrze jesienno-zimowym i wiosenno-letnim, głównie w Urzędzie Miejskim, siedzibie biura PZERiI. Ramowy program zajęć na rok akademicki 2016/2017 dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego we Włodawie http://um.wlodawa.eu/wp-content/uploads/2016/09/Plan-zaj%C4%99%C4%87-UTW-rok-2016-2017.pdf

Z okazji Nowego 2017 Roku Dyrekcja i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie życzą słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włodawie wiele zadowolenia ze zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. Niech czas spędzony na zajęciach będzie wypełniony nie tylko inspirującą pracą i pogłębianiem wiedzy, ale przyniesie także wiele radości oraz stanie się okazją do zawarcia nowych, ciekawych znajomości i szczerych przyjaźni.

Jednocześnie zapraszamy serdecznie w gościnne progi miejskiej książnicy nie tylko na programowe biblioteczne wykłady i zajęcia, ale też do korzystania z naszej oferty edukacyjno-kulturalnej adresowanej do naszych Czytelników, ale też sympatyków i przyjaciół – mieszkańców Włodawy i okolic.

Małgorzata Zińczuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Z Nowym Rokiem po nową wiedzę

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie