Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Głos Krzysztofa Miklasa... na żywo... we Włodawie

Email Drukuj PDF

Niewiele jest w Polsce osób, które nie kojarzyłyby głosu Krzysztofa Miklasa i jego słynnego zawołania Leć, Adam, leć... podczas 49. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie (2000/2001).

Spotkanie z Krzysztofem Miklasem, 02.03.2016 r.

2 marca 2016 r. głos tego znanego i cenionego komentatora radiowo-telewizyjnego można było usłyszeć we Włodawie. Co prawda tym razem nie relacjonujący ważne wydarzenie sportowe, ale za to komentujący swój osobisty debiut literacki.

Podczas spotkania autorskiego we włodawskiej książnicy opowiadał o kulisach powstania książki "Przewrotność losu", opowieści o wielkiej studenckiej miłości rozkwitającej w znamiennych historycznie realiach polityczno-społecznych 1968 roku.

Inspiracją do napisania tej książki były moje osobiste przeżycia, obserwacje i refleksje z tamtego okresu, ale też wiele czasu spędziłem w Instytucie Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym i w bibliotekach, aby atmosferę tamtych lat oddać jak najobiektywniej i najrealistyczniej. Nie jest to typowa powieść autobiograficzna, choć większość występujących w niej postaci jest autentyczna. Najbardziej bliski prawdzie jest rozdział pierwszy, trzeci i przedostatni. Reszta to konfabulacje. Istotną warstwę na kartach powieści zajmują listy – najpopularniejsza wówczas forma komunikowania się na odległość w formie wylewania na papier uczuć i myśli. Zarówno te oryginalne jak i dopasowane do potrzeb fabuły stanowią wprawdzie niewielką, ale ważną część powieści.

Spotkaniu towarzyszyły również wspomnienia redakcyjno-sportowe. Redaktor Miklas z charakterystyczną dla siebie swadą, barwnie i zarazem w wyjątkowy choć zwyczajny sposób, podzielił się wrażeniami ze swoich podróży na olimpiady, przytoczył wiele historii i anegdot związanych z pracą dziennikarską, ciekawostek o gwiazdach sportowych oraz o wielkim i małym sporcie.

W podsumowaniu wyznał publiczności:
„Swoje zawodowe wspomnienia i przygody przelałem na papier. Ukazały się one w 2012 r. w książce „Dwie strony mikrofonu. Opowieści sportowego komentatora spoza telewizyjnego kadru”. Jest to swoiste podsumowanie moich sportowo-dziennikarskich trzydziestu pięciu lat. Spisałem swoje doświadczenia i refleksje najwierniej, jak potrafiłem. Być może mało dyplomatycznie, za to w pełni szczerze. Mam nadzieję, że zaciekawią one także tych z Państwa, którzy na co dzień nie interesują się sportem. Jeden z ostatnich egzemplarzy tego nakładu zostawiam dziś we włodawskiej bibliotece do Państwa dyspozycji.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem wpisu Redaktora Krzysztofa Miklasa do Pamiątkowej Księgi Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz złożeniem autografów z imienną dedykacją na kartach wielu egzemplarzy „Przewrotność losu”.

Podziękowanie za fascynującą odbiorców wizytę we włodawskiej książnicy wraz z albumem "Włodawa i okolice w fotografii" zapraszającym do powrotu na Ziemię Włodawską oraz udziału w kolejnym spotkaniu, w imieniu włodawskiej publiczności czytelniczej, przekazał Gościowi biblioteczny koordynator wydarzenia – Małgorzata Zińczuk, z-ca dyr. ds. merytorycznych MBP we Włodawie.

Włodawską publiczność czytelniczą na spotkaniu z Krzysztofem Miklasem reprezentowali głównie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie bibliotecznych kół zainteresowań – Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Emeryt:)pl i Grupy Poetyckiej Nadbużańska Fraza, ale też samorządowcy w osobach Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Korzeniewskiego i Radnego Lucjana Gąsiorowskiego oraz przedstawiciela Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego we Włodawie Krzysztofa Popko.

Pomysłodawcą i inicjatorem oraz Honorowym Gospodarzem Organizacyjnym tego inspirującego wydarzenia czytelniczego był Rektor Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie, członek Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Rejonowym Oddziale PZERiI we Włodawie – dr Michał Gołoś. Uczelnia którą kieruje podpisała niedawno z Gminą Miejską Włodawa porozumienie o współpracy w zakresie promowania działalności edukacyjnej i naukowej. W celu realizacji tych założeń powołany został punkt konsultacyjno-rekrutacyjny WSSMiKS we Włodawie, zlokalizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie z redaktorem Miklasem to inauguracja cyklu wizyt osób z ciekawym i intrygującym bagażem doświadczeń zawodowych i społeczno-politycznych, który w najbliższej przyszłości chcemy kontynuować we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi i podległymi im jednostkami. Mam nadzieję, że nasza oferta będzie na tyle interesująca, że pozwoli zaspokoić przynajmniej część potrzeb edukacyjno-kulturalnych społeczności włodawskiej – zadeklarował Rektor Michał Gołoś.

Na zakończenie słów kilka o Gościu, uzupełniających informacje z anonsu o spotkaniu.

Krzysztof Miklas
* Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Przez 30 lat pracy z mikrofonem komentował 10 olimpiad, kilkadziesiąt mistrzostw świata i Europy. Do tej pory zdarza mu się, że ktoś bardziej poznaje go po głosie niż z wyglądu (od 15 lat współpracuję z Polskim Radiem Toronto, gdzie prowadzę komentarz sportowy. W Kanadzie nie znali mnie w ogóle, więc podczas spotkań z Polonią panie mogły czuć się zawiedzione. Głos tak szybko się nie starzeje. Może liczyły na przystojniejszego młodzieńca? – żartuje z siebie red. Miklas).
* Inicjator reaktywowania Światowych Igrzysk Polonijnych, działacz PKOI.
* Autor słynnego zawołania w czasie tzw. Małyszomanii: Leć, Adam, leć! Jak najdalej!
* Do niedawna postać doskonale znana tylko kibicom sportu.
* Obecnie uznany autor poczytnych książek:

  • - "Dwie strony mikrofonu. Opowieści sportowego komentatora spoza telewizyjnego kadru" (2012) – swoisty rozrachunek z życiem zawodowym i środowiskiem redakcyjno-telewizyjnym. Książka wywołała duże kontrowersje w „światku” dziennikarskim, a jednocześnie potwierdziła bezkompromisową postawę autora. Zyskała duże uznanie czytelników, wśród których rozeszła się praktycznie do ostatniego egzemplarza.
  • - "Przewrotność losu" – do przeczytania w 2 dni powieść ukazująca zza kulis wielkiej miłości studenckiej ważkie wydarzenia polityczne 1968 roku – zajścia marcowe, histerię antysemicką, najazd wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Akcja powieści rozpoczyna się 8 marca; nie koniecznie sielankowo - z okazji sympatycznego Dnia Kobiet, lecz bardziej bezkompromisowo – w dniu manifestacji zdeterminowanych studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zresztą nie tylko studentów, ale o tym... w pasjonującej lekturze

Wszystkich zainteresowanych dziennikarsko-pisarską twórczością Krzysztofa Miklasa, którzy nie mogli przybyć na spotkanie z samym autorem, zapraszamy do lektury jego książek, które już w najbliższym czasie będą dostępne w Bibliotece Głównej i Filii Bibliotecznej.

Życzymy niezapomnianych wrażeń czytelniczych.

Małgorzata Zińczuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Dla bibliotekarzy Głos Krzysztofa Miklasa... na żywo... we Włodawie

Copyright © 2013 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie