Promocja książki "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943"

7 czerwca (piątek) 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyło się spotkanie inaugurujące cykl wydarzeń promujących polsko-ukraińsko-angielską publikację "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943". Jest to książka łącząca głosy polskich oraz ukraińskich historyków i publicystów. Dzięki zebranym relacjom dotyczącym ratowania Polaków przez ukraińskich sąsiadów podczas tzw. "rzezi wołyńskiej" publikacja ta stanowi cenne źródło dla badaczy, może też inspirować nauczycieli i animatorów kultury.

Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

Na wstępie dr Leon Popek został poproszony o wprowadzenie słuchaczy w tematykę krwawych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1945. Następnie o idei, celach i rezultatach projektu "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943" oraz o publikacji opowiedziała Aleksandra Zińczuk – realizatorka polsko-ukraińskiej inicjatywy. Towarzyszyli jej swoimi refleksjami uczestnicy projektu: Emil Majuk (założyciel Stowarzyszenia "Panorama Kultur") oraz Sergii Miroshnychenko (wolontariusz z Doniecka, przebywający w Polsce na wymianie międzynarodowej).

Na spotkaniu zostały zaprezentowane materiały dokumentalne z zeszłorocznej (lipiec 2012) ekspedycji młodych Polaków i Ukraińców na Wołyń. Po prezentacji był czas na dyskusję.

Podczas włodawskiego spotkania można było wesprzeć tegoroczną kontynuację projektu, zakupując egzemplarz książki. 10 egzemplarzy wydawca przekazał do zbiorów MBP we Włodawie oraz dla bibliotek gminnych powiatu włodawskiego. Zachęcamy zainteresowanych do zapoznania się z zebranymi tam historiami.

Kolejne spotkania promujące publikację odbędą się w Polsce (Lublin, Warszawa, Kraków, Przemyśl) i na Ukrainie (Łuck, Ostróg, Równe, Lwów, Drohobycz, Kijów). Jak podkreśla organizatorka projektu Aleksandra Zińczuk: Te spotkania mają przybliżyć bolesną wspólną przeszłość, ale też mają pracować na rzecz nowego jakościowo dialogu polsko-ukraińskiego w obliczu 70. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Być może łatwiej byłoby zapomnieć, to co było między narodami złe. Trzeba się jednak wysilić, aby móc upamiętniać ofiary, ocalonych oraz osoby niosące pomoc w tak trudnych warunkach, przełamując przy tym wciąż aktualne i krzywdzące wyobrażenia narodowościowe po obu stronach. W ten sposób można przyczyniać się do polsko-ukraińskiego pojednania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Strona główna